“3 Erbil 3 Bakış” Sergisi

Bu sergi, üç bakışı, dünyaya bakmanın ve yeniden oluşturmanın üç şeklini bir araya getirdi. Üç karakteri, dünyamızı onların tarzına göre, mecazi olarak, yeniden oluşturan üç Devrimi buluşturdu. “3 Erbil, 3 Bakış”, bir baba ve iki kızlarını bağdaştıran bir başlık: Devrim, Çiğdem ve Renk.

Sergiye Git

Türköri ve Oryantalizm, Frankofon bir bakış

Victor Hugo’nun cümlesiyle : “Dipsiz bir kuyu olan Asya’yı, sayısız akıl, hiç, aynı anda, bu kadar irdelememişti”… Sergiye katılanlar, Sayın Erol Makzume’nin nadiren sergilenen koleksiyonunda, dipsiz kuyu Asya’ya farklı bakış açıları getiren eserlere hayran kaldılar. Sergide ilk defa, farklı bir döneme ait 40 ressamın 50 tablosu sergilendi…

Sergiye Git

İstanbul’un Zengin Mazisine Götüren Görkemli Bir Sergi…

“XVI. – XIX. Yüzyıllar Osmanlı Türkiye’sinde İstanbul’un Günlük Hayatından Gravürler ve Haritalar” adlı sergide yer alan Eken ailesi koleksiyonuna ait gravürler, gerek manzaralarının güzelliğiyle, gerek aktardıkları tarihle, İnsanlığın beşiği olan sihirli İstanbul şehrinin zengin geçmişine tanıklık ediyor.

Sergiye Git

Şehirden Kesit(ler)

Öyle projeler vardır ki, projenin çıkış noktası, projenin hayata geçmesi kadar ilgi çekicidir. “Şehirden Kesit(ler)” adlı sergi, tam da böyle bir projeydi. Öğrenciler, projeyi geliştirmek için düşünüp bu macerayı keşfeden ve anlatan kişiler oldu.

Sergiye Git

Hasan’ın “Silüetleri”

II. Meşrutiyet öncesinde, İstanbul… Hasan adındaki bir adam, yabancı diplomatları, Pera, Büyükada ve Moda’daki ünlü simaları resmetmektedir. Peki, Pierre Loti’nin yakını olan ve Hasan adı altında saklanan bu kişi kimdir?

Sergiye Git

Zambak ve Lalenin Işığında

 

Kanuni Sultan Süleyman ve I. François’nın arasında geçen bu yazışmada da görüldüğü gibi Türkiye ve Fransa’nın eskiye dayalı zengin bir ortak tarihi var.
Saint Benoît Lisesi, Fransa Türkiye Büyükelçisi Ekselansları Sayın Laurent Bili’nin Yüksek Himayelerinde gerçekleşen “Zambak ve Lalenin Dostluğu” sergisinin açılışında sunulan resmi belgelerle bu ortak tarihi gözler önüne sermek istedi.

Sergiye Git

“Mutluluğun Renkleri”

“La Galerie”, Türkiye’den ve dünyadan gelen 60’dan fazla sanatçıyı ağırladı. Resim, seramik ve fotoğraf gibi farklı sanat dallarında eserlerini sergileyenler arasında Bedri Rahmi Eyüpoğlu, Süleyman Saim Tekcan, Julianna Illes Major, Melihat Tüzün, Merih Akoğul, Mehmet Ömür… yer aldı.

Sergiye Git